Kontakt
TEL.: 784 073 932

CHOROBY

Choroby przyzębia

Spośród wszystkich chorób jamy ustnej psów i kotów choroby przyzębia to zdecydowanie największe wyzwanie dla lekarzy weterynarii i właścicieli zwierząt. 80% psów i 70% kotów powyżej 2 roku życia wykazuje początki choroby przyzębia. Psy małych ras są zdecydowanie bardziej podatne.

Czym jest przyzębie?
To struktury otaczające zęby, zapewniające ich prawidłowe funkcjonowanie i utrzymujące je w zębodole.

Jakie są przyczyny chorób przyzębia?
Jest to złożony proces inicjowany przez bakteryjną płytę nazębną. Biorą w niej udział substancje produkowane przez bakterie oraz odpowiedź układu odpornościowego zwierzęcia.

Jakie są objawy?
Najczęstszymi objawami są: zaczerwienienie, krwawienie dziąseł, ruchomość, a nawet wypadanie zębów! Objawy mogą być subtelne i pozostać niezauważone, pomimo zaawansowanej choroby.

Konsekwencje
Utrata zębów zwykle świadczy o bardzo zaawansowanej postaci choroby. Choroba jest bardzo bolesna, obniżając w znaczącym stopniu komfort życia naszych podopiecznych-o czym doskonale wie każdy, kto choć raz cierpiał z powodu bólu zęba! Najbardziej niebezpieczne są jednak konsekwencje dla ważnych dla życia narządów: serca, wątroby, nerek, do których bakterie docierają drogą naczyń krwionośnych.

choroby przyzębia u zwierząt

 

 

Halitoza czyli nieprzyjemny zapach z jamy ustnej

Halitoza to nic innego jak nieprzyjemny zapach wydychanego powietrza. Za zapach ten odpowiedzialne są lotne związki siarki (siarkowodór i merkaptan). Substancje te powstają w jamie ustnej jako metabolity bakterii płytki bakteryjnej. Odpowiedzialne są nie tylko za nieprzyjemny zapach, ale również biorą udział w powstawaniu chorób zębów i przyzębia. Wielu właścicieli niestety bagatelizuje ten problem. Halitoza pojawia się najczęściej gdy mamy do czynienia z chorobą przyzębia. Zwierzęta rzadko pokazują objawy bólu w jamie ustnej, a aż 80% z nich powyżej 2 roku życia cierpi z powodu chorób zębów i dziąseł.

 

 

Odontoklastyczne resorpcyjne nadżerki u kotów (FORL Feline odontoclastic resorptive lesion)

Cierpi na nie nawet do 70% kotów, zmiany zwykle zlokalizowane są poniżej linii dziąseł. Choroba jest trudna lub niemożliwa do zdiagnozowania w badaniu jamy ustnej bez znieczulenia. Z tego powodu zalecane jest wykonywanie zdjęć rentgenowskich wszystkich zębów.

Choroba polega na resorpcji tkanek zęba, ze względu na odsłonięcie kanalików zębinowych oraz infekcję miazgi (w których przebiegają nerwy) przebiega z dużą bolesnością. W skrajnych sytuacjach doprowadzając do problemów z jedzeniem.

Istnieją dwie metody leczenia: ekstrakcja lub amputacja korony. Ocena radiologiczna chorego zęba jest niezbędna do podjęcia decyzji o wyborze metody leczenia.

FORL nadżerki u kotów

Próchnica

Dotyka około 5% dorosłych psów (u kotów nie występuje wcale). Zdecydowanie rzadziej niż u ludzi, ze względu na   inny kształt zębów, florę bakteryjną w jamie ustnej oraz wyższe pH śliny naszych czworonogów. Występuje zwykle na powierzchniach żujących zębów trzonowych szczęki, a co za tym idzie trudno ją zauważyć. Próchnicę u psów leczymy podobnie jak u ludzi, stosując wypełnienia (plomby) lub leczenie kanałowe. Czasami istnieje konieczność usunięcia chorego zęba.

 

 

 

Młodzieńcze zapalenie dziąseł /przyzębia kotów

Problem młodzieńczego zapalenia dziąseł zaczyna się około 6-7 miesiąca życia (tuż po okresie wymiany uzębienia mlecznego na stałe). Objawy jakie możesz zaobserwować u swojego kota to zaczerwienione, rozpulchnione dziąsła, które krwawią przy dotyku oraz problemy z pobieraniem suchego pokarmu. Często chorobie towarzyszy nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.

W konsekwencji dochodzi do rozwoju, bolesnej choroby przyzębia, rozwijającej się w zastraszającym tempie. Może to skutkować utratą zębów nawet u bardzo młodych kotów. Szybka diagnostyka oraz podjęcie odpowiedniego leczenia i profilaktyki domowej, pozwala nam w wielu przypadkach całkowicie wyleczyć pacjenta.

 

 

Złamania zębów

To bardzo częsty problem zarówno u psów jak i kotów. Złamania możemy podzielić na powikłane i niepowikłane. W przypadku tych pierwszych mamy do czynienia z odsłonięciem miazgi zębowej, przy złamaniach niepowikłanych dochodzi do odłamania fragmentu szkliwa lub szkliwa i zębiny, bez odsłonięcia miazgi. Oba typy uszkodzeń są bolesne, ponieważ dochodzi do obnażenia zakończeń nerwowych, mogą również doprowadzić do martwicy zęba.
Decyzję o wyborze najlepszej metody leczenia dokonujemy na podstawie wielu czynników. Do metod leczenia należą: wypełnienie kompozytowe (plomba), bonding, leczenie biologiczne z wykorzystaniem MTA lub leczenie kanałowe.

 

 

Przetrwałe zęby mleczne

Problem dotyczy zwykle psów ras małych, polega na obecności w jamie ustnej zębów mlecznych i stałych jednocześnie. Konsekwencją może być poważna wada zgryzu i choroba przyzębia, aby tego uniknąć przetrwałe zęby mleczne należy usunąć jak najszybciej, zwykle około 6 miesiąca życia.

 

 

 

Lekarz weterynarii Alicja Gajosz